Felicia försvann

4 Kommentarer

Författare: Felicia Feldt Kategori: Självbiografi
Förlag: Storyside Utgiven: 2012
Uppläsare: Julia Dufvenius Lyssnartid: ca 4 timmar
Betyg boken: 3 Betyg uppläsning: 4

Handling

Felicia försvann är Felicia Feldts första bok för vuxna. I boken berättar Felicia Feldt om sin uppväxt och hur uppväxten avspeglat sig i hennes vuxna liv.

Felicia är syskon nummer tre i en skara på nio syskon. De har alla samma mamma. Anna Wahlgren, men det är fyra olika pappor. Modern, Anna Wahlgren, är mest känd för sin bok, Barnaboken, och hon har ofta deltagit i den offentliga debatten om barnuppfostran.

Felicia berättar att Anna dricker för mycket. Ibland reser modern iväg utan att tala om var hon ska eller när hon kommer hem. Männen kommer och går i Annas liv och hon har varit gift sju gånger.  Varje gång när Anna träffat en nya man har familjen flyttat dit där mannen finns och många flyttar har det blivit, land och rike runt.

Felicia beskriver en otrygg och orolig uppväxt. Där de vuxna flertalet gånger överskrider gränsen för hur man får behandla ett barn. Hela Felicias berättelse motsäger den bild som Anna Wahlgren målat upp av sig själv som barnexpert.

Omdöme

Felicia försvann är svår att recensera. Det blir lätt en skildring av min åsikt om Felicia och Anna och vems historia jag tror på istället för att recensera själva boken. Men jag ger mig på ett försök.

Boken skildrar en uppväxt på 70-talet vilket är den tid då jag själv växte upp. Dock såg min uppväxt väldigt annorlunda ut än den Felicia beskriver. Men författarens beskrivning av det tidstypiska väcker en del minnen.

Felicia sätt att berätta sin berättelse är väldigt annorlunda för en biografi. Det finns ingen tidslinje, ingen början och inget slut. Författaren hoppar mellan olika tidsperioder i sin uppväxt och nutid. Det som binder ihop hoppen är  att nutidsberättelsen beskriver en händelses påverkan i nutid.

Felcia försvann är en engagerande och obehaglig läsning. Jag har svårt att förstå hur någon väljer att behandla barn på det sätt som beskrivs i boken. Det är näst intill svårt att ta till sig. Ett litet exempel är något som kallas mobbingdagen. Det är dagen innan man fyller år och då får alla i familjen mobba födelsedagsbarnet bäst de vill.

Det är en tragisk historia som gav många tankar efter att jag avslutat boken.

Uppläsning

Det är andra boken som jag lyssnar till med Julia Dufvenius som uppläsare. Den första var En dåre fri. Julia läser med en mycket behaglig röst som känns ärlig och äkta.

När jag kommenterade uppläsningen av En dåre fri så skrev jag att Julia läser med en känsla av bräcklighet vilket passade huvudkaraktären bra och så är fallet även denna gång.

4 Kommentarer (Skriv en?)

  1. Gunnar
    Mar 06, 2012 @ 08:33:33

    Jag har aldrig trott på Anna Wahlgrens idéer om barnuppfostran vilket många andra tyvärr tycks ha gjort.
    Men jag tycker lite synd om henne nu när hon blir så naket utelämnad till offentligheten. jag har lite svårt för onyanserade personsklidringar där allt är svart eller vitt.

  2. Lo
    Mar 09, 2012 @ 11:19:29

    Hej, tack för trevlig läsning.
    Har ju talats mycket om Felicia försvann under ett par månader. Jag har själv ännu inte läst den, men känner nu när jag läst din recension att det kanske är dags.
    Lo

  3. Eva
    Mar 19, 2012 @ 11:29:49

    Jag läste och plockade valda delar ur Barnaboken då vi fick vårt första barn, en del har varit tillämpligt, annat har jag förkastat totalt. Men när jag lyssnade- försökte göra det utan att ta ställning- på Felicia försvann blev jag så arg att jag gick och slängde Barnaboken!
    Jag gillade uppläsningen, den var jättebra! (En annan uppläsning jag gillar skarpt är Niceville, jättefint flyt i den!)

  4. Pia
    Mar 21, 2012 @ 11:30:08

    Det är inte lätt att inte ta ställning när man läser en så personlig och gripande bok som ”Felicia försvann”. Jag hade också ambitionen att vara objektiv men det gick väl så där… Det går inte att låta bli att bli riktigt upprörd och beklämd.

Skriv en kommentar