Och jag läste att det var omöjligt att leva lycklig förutan dig

3 Kommentarer

 

Författare: Mark Levengood Kategori: Anekdoter
Förlag: Piratförlaget Utgiven: 2010
Uppläsare: Mark Levengood Lyssnar tid: ca 3  timmar
Betyg boken: 4 Betyg uppläsning: 4

Handling  

Bokens titel, Och jag läste att det var omöjligt att leva lyckligt förutan dig, är en textrad ur en sång som Mark Levengoods morfar brukade sjunga för honom. Marks morfar gillade att ha trollkarlsföreställningar för sina barnbarn även om de inte var så bra uppskattades dom i alla fall.

Vi får träffa Marks storebror som önskade sig en kanin men fick en lillebror istället. Storebrodern var inte helt nöjd med detta byte. Vi får också träffa på en mycket snygg och attraktiv gynekolog.

Det finns också en historia om en mycket argsint nunna i Calcutta på Missionaries of Charity ber Mark att åka hem och hjälpa de behövande på hemmaplan, de ensamma,  istället för att komma till Calcutta.

Omdöme 

 Boken är väldigt underhållande och tänkvärd. Jag skrattade högt flera gånger när jag var ensam och jag kunde inte låta bli att fnissa de gånger jag trots allt var bland folk. Jag fick en del konfunderande blickar när jag började fnissa för mig själv när jag stod på cross-trainern på gymmet. Men det bjuder jag på :-)

 Jag gillar att läsa denna typ av böcker eftersom dom gör mig så glad. Jag tycker att Mark leker med språket på ett roligt och ibland på ett nytänkande sätt.

Boken är en perfekt ge-bort-present eftersom den passar nästan alla.

Uppläsning

Här har vi verkligen en bok som inte går att tänka sig en annan uppläsare en författaren själv. Mark gör en mycket bra uppläsning och jag gillar hans underbara finlandssvenska som förhöjer läsvärdet på boken.

3 Kommentarer (Skriv en?)

  1. Eli
    Okt 13, 2010 @ 19:06:15

    Jag håller också på att skriva en recension om den här boken, fast har läst den och inte lyssnat på den. Fast jag har hans första bok, Sucka mitt hjärta men brist dock ej, på ljudbok och jag håller med dig om att hans uppläsning verkligen förhöjer upplevelsen av boken!

  2. TidningsIda
    Okt 13, 2010 @ 20:17:25

    Kan tänka mig att den är ännu bättre som ljudbok. Jag läste den och gillade den skarpt, men det måste vara något speciellt att höra honom själv. Han har ju dessutom en väldigt mysig röst.

  3. Pia
    Okt 13, 2010 @ 21:00:16

    Det är inte alltid en författaruppläsning är rätt väg att gå men i det här fallet är det en riktig fullträff. Jag har inte läst hans tidigare böcker men jag känner mig lite sugen att se om de finns på biblan.

Skriv en kommentar