Vårlik
Jun 29
Deckare Betyg 2, ljudbok, Mons Kallentoft, recension, Torsten Wahlund En kommentar
| Författare: Mons Kallentoft | Kategori: Deckare |
| Förlag: Storyside | Utgiven: 2010 |
| Uppläsare: Torsten Wahlund | Lyssnar tid: ca 13 timmar |
| Betyg boken: 2 | Betyg uppläsning: 4 |
Handling
Vårlik är Mons Kallentofts fjärde bok i serien om Malin Fors vid Linköpingspolisen.
En vårdag i Linköping njuter en mamma och hennes tvillingflickor av det härliga vädret. De stannar och köper en korv och sedan går de till bankomaten för att hämta ut pengar. En kraftig explosion bryter våridyllen mot krass och rå verklighet. Tvillingflickorna omkommer genast medan modern förs svårt skadad till sjukhuset där hon senare avlider.
Malin Fors är på sin mors begravning. Malin har svårt att veta vad hon ska känna inför sin mors plötsliga bortgång. När det är dags för begravningskaffe ringer telefonen och Malin blir inkallad för att hjälpa till med bombfallet.
Malin och hennes kollegor försöker förstå varför någon smällt bomben, är det ett rånförsök, terrordåd eller är det någon som vill komma åt mamman och hennes två döttrar.
Omdöme
Jag har läst de tre första böckerna i serien om Malin Fors och jag måste erkänna att dom inte riktigt faller mig i smaken. Jag tycker inte att böckerna är särskilt spännande och sluten dyker upp helt abrupt. Detsamma gäller för Vårlik, det känns som boken tar slut när författaren tycker att boken är lagom lång.
Att läsaren får följa den dödes tankar är något som förekommer i alla böckerna och jag tycker inte det tillför böckerna något utan jag upplever det mer som utfyllnad.
Det känns som tanken är att man ska tycka synd om Malin Fors och att läsaren ska känna sympati för hennes alkohol- och känsloproblem men problemen förtas av att Malin har en tendens att skapa problem där de inte finns. Jag blir mest irriterad över att Malin bara ser problemen och jag upplever henne som väldigt egoistisk.
Upplösningen i Vårlik utspelar sig på en skärgårdsö full av glupska varaner och en tidsinställd bomb. Det hela känns väldigt krystat och överdramatiserat.
Uppläsningen
Jag är väldigt förtjust i Torsten Wahlund som uppläsare och han gör som vanligt ett bra jobb med uppläsningen. Tyvärr kan en bra uppläsare inte rädda upp en mindre bra bok.
RSS